ІСТОРІЯ САНАТОРІЮ КУЯЛЬНИК

Протягом століть одеське Мертве море було не лише місцем відпочинку, а й центром зцілення для тих, хто шукав джерело здоров’я у лікувальних властивостях лиману.

Все почалося з невеликих дерев’яних споруд у першій половині XIX століття. За кілька десятиліть на берегах лиману з’явилися перші парові трамваї та комплекси грязелікарень, що діють й до цього дня.

Саме слово “куяльник” має свої коріння у тюркській мові, що означає “густий”. Ця версія підтверджується історичними фактами: у середині XIX століття морякам рекомендували піднімати якорі, щоб не залишитись назавжди у липкому мулі лиману.

Створення лікувального курорту

У 1833 році Граф Воронцов доручив побудувати лікарню на території лиману. Вона отримала назву  “Лікарня брудних і піщаних лиманських ванн” та відразу здобула славу і визнання. Поступово курорт розвивався, стаючи пунктом притягання для хворих не лише з різних куточків країни, а й з-за кордону.


Після відкриття залізничної гілки Куяльник-Одеса у 1868 році, це місце стало справжнім курортним хабом. Незважаючи на відсутність належної інфраструктури, до Куяльника почали приїжджати хворі з різних країн, щоб відчути чудотворні лікувальні властивості лиману.

Вже в 1842 році була побудована двоповерхова лікарня, якою керував лікар Ераст Степанович Андрієвський, йому і випала місія відкрити курортну справу на Куяльницькому лимані. Невеликий монумент Андрієвському досі стоїть біля входу в будівлю лікарні.

Після запуску залізничної гілки Куяльник-Одеса, в 1868 тут почалася справжня курортна “лихоманка”. До 1914 року на території Куяльника було зведено перший санаторний корпус для населення, а пізніше — корпус для офіцерів. Війна 1941-1945 років суттєво позначилася на розвитку курорту: підірвавши захисну дамбу, ворожі війська затопили парк та майже всі санаторії. Однак після 1947 року робота курорту була відновлена.

За період з 1976 по 1986 рік були зведені нові, сучасні спальні корпуси, які й зараз є частиною території курорту. На сьогодні санаторій Куяльник користується популярністю у людей з проблемами опорно-рухового апарату, нервової системи та гінекологічними захворюваннями.

Лікувальні мінеральні води “Куяльник”

Курорт славиться своєю мінеральною водою, яка містить хлоридно-натрієву суміш. Вчені з гастроентерологічного відділення Одеського НДІ курортології підтвердили ефективність її застосування та розробили різноманітні рекомендації для лікування захворювань органів травлення. Також було доведено, що ці мінеральні води можуть бути використані як лікувальні засоби при зовнішньому застосуванні за медичними показаннями. Завдяки промисловому видобутку мінеральної води сьогодні кожен може придбати мінеральні води Kuyalnyk та Куяльник I.