ІСТОРІЯ САНАТОРІЮ КУЯЛЬНИК

Протягом століть одеське Мертве море було не лише місцем відпочинку, а й центром зцілення для тих, хто шукав джерело здоров’я у лікувальних властивостях лиману.

Все почалося з невеликих дерев’яних споруд у першій половині XIX століття. За кілька десятиліть на берегах лиману з’явилися перші парові трамваї та комплекси грязелікарень, що діють й до цього дня.

Саме слово “куяльник” має свої коріння у тюркській мові, що означає “густий”. Ця версія підтверджується історичними фактами: у середині XIX століття морякам рекомендували піднімати якорі, щоб не залишитись назавжди у липкому мулі лиману.

Створення лікувального курорту

У 1833 році Граф Воронцов доручив побудувати лікарню на території лиману. Вона отримала назву  “Лікарня брудних і піщаних лиманських ванн” та відразу здобула славу і визнання. Поступово курорт розвивався, стаючи пунктом притягання для хворих не лише з різних куточків країни, а й з-за кордону.


Після відкриття залізничної гілки Куяльник-Одеса у 1868 році, це місце стало справжнім курортним хабом. Незважаючи на відсутність належної інфраструктури, до Куяльника почали приїжджати хворі з різних країн, щоб відчути чудотворні лікувальні властивості лиману.

Вже в 1842 році була побудована двоповерхова лікарня, якою керував лікар Ераст Степанович Андрієвський, йому і випала місія відкрити курортну справу на Куяльницькому лимані. Невеликий монумент Андрієвському досі стоїть біля входу в будівлю лікарні.

Після запуску залізничної гілки Куяльник-Одеса, в 1868 тут почалася справжня курортна “лихоманка”. До 1914 року на території Куяльника було зведено перший санаторний корпус для населення, а пізніше — корпус для офіцерів. Війна 1941-1945 років суттєво позначилася на розвитку курорту: підірвавши захисну дамбу, ворожі війська затопили парк та майже всі санаторії. Однак після 1947 року робота курорту була відновлена.

За період з 1976 по 1986 рік були зведені нові, сучасні спальні корпуси, які й зараз є частиною території курорту. На сьогодні санаторій Куяльник користується популярністю у людей з проблемами опорно-рухового апарату, нервової системи та гінекологічними захворюваннями.

Лікувальні мінеральні води “Куяльник”

Курорт славиться своєю мінеральною водою, яка містить хлоридно-натрієву суміш. “Згідно науковим дослідженням ДУ “Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України”, клінічно підтверджено терапевтичну ефективність мінеральної води “Куяльник” при лікуванні хворих на хронічні гастрити з нормальною і зниженою секреторною і кислоутворюючою функцією шлунка”. Завдяки промисловому видобутку мінеральної води сьогодні кожен може придбати мінеральні води Куяльник та Куяльник I.